تاریخی

 

 تاریخچه شهر اصفهان

 نام قدیم اصفهان را جی یا گی , اسپادانا یا سپاهان نامیده‌اند و این منطقه قدیمی و مرکزی فلات ایران از زمانهای دور مرکز نگهداری سپاهیان و یک پادگان برای روزهای بحرانی کشور بوده است, مورخین می‌گویند از عصر هخامنشیان جی یکی از مهمترین مراکز نگهداری سلاح, مهمات و نیروهای جنگی و احتیاطی سپاه ایران بوده است. در قدمت اصفهان و استقرار تمدن و نشانه‌های وجود زندگی در پیش از سلسله ماد و هخامنشی کمتر اختلافی وجود دارد. آثار تاریخی فراوانی از عصر هخامنشیان در اصفهان یاد شده و این موقعیت استراتژیک تا زمان استقرار سلسله ساسانیان و حتی در زمان حمله اعراب مسلمان به ایران و در زمان یزدگرد نیز تداوم داشته است.

اصفهان پس از قرن اولیه تهاجم اعراب مسلمان و به سر آمدن آن شوکت اولیه مجدداً با تهاجم و حمله‌های جدیدی مواجه می‌شد, تنها زمانی اصفهان مجدداً به ایام گذشته خویش بازگشت که شاه عباس صفوی در نتیجه کودتائی پدر را در قزوین محبوس و پایتخت را به اصفهان منتقل و عظمت گذشته ایران را بدان بازگرداند.

اصفهان در این ایام شکوه و شوکتی عظیم و رفیع یافت و مساجد و مناره‌ها و عمارتهای بی نظیر ساخته و کاخ‌ها برافراشته و شهرها آباد گردید.

شاه عباس با ساختن اصفهان و بر پا نمودن میدان نقش جهان به همه ثابت کرد که ایران را حیاتی دوباره آمده است. مدارس اسلامی احیا و علمای شیعه به اصفهان وارد و دین و دنیای مردم را آباد ساختند. بسیاری از جهانگردان به اصفهان وارد و این شهر را در کنار دو شهر لندن و پاریس قلمداد کردند, آوازه اصفهان هم اینک نیز از مسجد شیخ‌لطف اله, عمارت عالی قاپو, کاخ هشت بهشت, سردر قیصریه و دهها اثر ماندگار و شاهکار بشری به عینه در دسترس خلایق قرار دارد. با توجه به تاریخ درخشان تمدن اسلامی, علی الخصوص در اصفهان, این شهر در سال 1384 به مدت یکسال بعنوان “ پایتخت فرهنگی جهان اسلام “ برگزیده شد.

اصفهان با این میراث کهن, حق بزرگی بر گردن ایران, مقبولیت مذهب تشیع و انقلاب اسلامی دارد. اصفهان را باید رکن رکین انقلاب اسلامی دانست. اصفهان را باید یکی از حلقه‌های اصلی زنجیره اربعین انقلاب دانست که از قم و تبریز آغاز و به اصفهان و یزد متصل شد.

در دوران جنگ تحمیلی نقش اصفهان در دفاع از ارزشها و میراث انقلابی ملت بزرگ ایران غیر قابل انکار است. در توصیف اصفهان و منزلت اصفهان همین قدر بس که بدانیم, اصفهان بیشترین تعداد شهدای جنگ تحمیلی را نثار درخت تنومند ایران اسلامی نموده است. در کنار این همه باید به نقش اصفهان در بالندگی اقتصاد ایران اشاره نمود. اصفهان در کنار جاذبه‌های مهم گردشگری, کشاورزی, صنعت و تجارت, نبض اقتصاد ملی را در دست دارد. وجود کارخانه‌ها و مجتمع‌های بزرگ ذوب آهن, فولاد مبارکه, پتروشیمی, پالایشگاه, نیروگاه, راه آهن, شبکه گسترده و دو خطه فیبر نوری, توان تکنولوژیکی, تربیت نیروی انسانی, دانشگاههای اصفهان, صنعتی و علوم پزشکی در کنار معادن غنی از جمله طلا در موته در کنار مردمی باهوش, مقتصد و سخت کوش آن را به مثابه بهشتی برای خلایق بدل ساخته است. هر چند از این امر نیز نباید غافل شد که این مزیتها , آسیبهای فراوانی را نیز بر پیکره فرهنگی, اجتماعی و زیست محیطی اصفهان وارد کرده است.

تغییرات گسترده صنعتی در کنار رشد روز افزون شهرنشینی و خاصیت مهاجر پذیری این خطه, سبب بروز آسیبها و بحرانهای اجتماعی گوناگون در استان اصفهان شده است .

در سالهای اخیر, هدایت مطلوب دولت در جهت استفاده از ظرفیت و توان بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی در جهت سرمایه گذاری و جذب ظرفیتهای مطلوب در استان اصفهان است. با اقدامات دولت در سالیان گذشته استان اصفهان در زمینه راه, مخابرات, انرژی, نیروی انسانی, تربیت نیروی کار و مدیران کار آمد با شهرستانهایی چون شهر اصفهان, کاشان, نجف آباد، شهرضا, فلاورجان, تیران و کرون, فریدن, فریدونشهر, گلپایگان, خوانسار, مبارکه, زرین شهر، نائین, آران و بیدگل, برخوار و میمه, نطنز , اردستان, سمیرم, خمینی شهر, چادگان, دهاقان با بخشها و دهداریها و قراء و قصبات و روستاهها همواره در صدر استانهای کشور قرار داشته است.

/ 0 نظر / 37 بازدید